Wiedza

Diamenty

Diament to jeden z najbardziej interesujących minerałów, a także jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Diament jest najczystszą krystaliczną formą węgla, która powstała we wnętrzu Ziemi w wyniku działania ogromnego ciśnienia i wysokiej temperatury. Z uwagi na niezwykłą twardość – diament znajduje się na samym szczycie dziesięciostopniowej skali twardości minerałów – skali Mohsa, określającej odporność na zarysowania.

Diamenty… szlachetni strażnicy ziemi

Pierwszy diament odnaleziono w drugiej połowie XIX wieku. Dokładnie w 1866 roku pewien afrykański chłopiec znalazł kamień, który okazał się 21-karatowym diamentem o żółtawym zabarwieniu.

Kamień został oszlifowany. Po obróbce jego masa wyniosła 10,73 karata (międzynarodowy skrót to ct). Ten wyjątkowy kamień nazwano „Eureka”. Wydarzenie to było początkiem tzw. „diamentowej gorączki”.

Blisko 40 lat później na wschód od południowoafrykańskiej miejscowości Pretoria odkryto największy w historii diament, który ważył 3.106 karatów (621,2 g, czyli ponad pół kilograma).

Został sprzedany za 150.000 funtów i podarowano go królowi Edwardowi VII z okazji 66. urodzin. Podczas transportu do Londynu był strzeżony przez uzbrojonych strażników. Towarzyszyła mu również grupa dziennikarzy. Jak się później okazało – była to atrapa. Prawdziwy wysłano… pocztą.

W ostateczności diament został pocięty i oszlifowany przez holenderską korporację, która przygotowywała się do jego obróbki przez dwa miesiące. Przy pierwszej próbie przełupania kamienia pękło stalowe ostrze. Diament pozostał nienaruszony. Ostatecznie powstało z niego 105 brylantów (9 dużych oraz 96 małych). Ich łączna masa wyniosła 1063,63 ct. Dwa największe brylanty powstałe z tego diamentu umieszczono w brytyjskiej koronie.

Pierwszy nazwano „Cullinan I”, który jest również nazywany „Wielką Gwiazdą Afryki” („The Great Star of Africa”).
Jego masa to 530,2 ct. Drugim jest „Cullinan II” o masie 317,4 ct.

Diamenty są wykorzystywane nie tylko do tworzenia drogocennej biżuterii, ale mogą być również traktowane jako długoterminowe lukratywne inwestycje.

W przeciwieństwie do innych inwestycji, które są monitorowane przez różne instytucje oraz obciążone kosztami obsługi, zarządzania, ubezpieczenia, podatkami czy ryzykiem zniszczenia, bankructwa funduszy, banku, państwa, etc. – diamenty inwestycyjne, lokacyjne można trzymać we własnych rękach, zapewnić im bezpieczeństwo w swoim domu czy nawet podarować komuś wyjątkowemu w prezencie.

Ceny wysokiej jakości diamentów surowych i oszlifowanych stale rosną. Jest to wynik powolnego wyczerpywania się złóż, znacznego wzrostu popytu w krajach azjatyckich oraz dywersyfikacji portfela inwestycyjnego i traktowania zakupu diamentów jako długoterminowej lokaty kapitału. Faktem jest, że nie było spadku cen diamentów w ciągu ostatnich 30 lat. Zatem im wcześniej zaczniemy inwestować, tym więcej zyskamy.

Główne miejsca występowania diamentów to Republika Południowej Afryki, Brazylia, Indie, Australia oraz Rosja (złoża uralskie i syberyjskie). Inne miejsca występowania to Kongo, Kanada, Angola, Botswana, Namibia, Senegal, USA, Lesoto, Zair, Tanzania, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Gwinea, Liberia, Sierra Leone.

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress