Wiedza

Perły

Perły tworzą się w małżach słonowodnych, w niektórych małżach słodkowodnych, sporadycznie również w ślimakach. Zbudowane są z tej samej substancji, co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównymi składnikami są węglan wapnia (w postaci aragonitu) i rogowata substancja białkowa (konchiolina), która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra. Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które wniknęło między muszlę małża a jego płaszcz lub do wnętrza płaszcza.

Perły… piękności zrodzone w głębinach

Perły należą do najwartościowszych kamieni szlachetnych. Służą człowiekowi do ozdoby już od 6000 lat. Egzemplarze kuliste o pięknym połysku są bardzo cenione w jubilerstwie. Perły zawsze cieszyły się dużą popularnością. Przykładem tego jest strój koronacyjny Barbary Radziwiłłówny, który był wręcz obsypany perłami. Perły zbudowane tylko z masy perłowej są białe. W miarę wzrastania ilościowego stosunku aragonitu do konchioliny barwa podstawowa staje się ciemniejsza. Ze względu na barwę wyróżnia się perły białe, czarne, brązowe, niebieskie, kremowe, kremoworóżowe, różowe, „fancy”, kremoworóżowe „fancy”.

Początkowo poławiacze pereł wyławiali perłopławy (Pinctada margaritifera) z morskiej ławicy, wynosili do łodzi, otwierali, sprawdzali czy dany osobnik zawiera perłę, czy nie. Otwarte muszle wyrzucano do morza lub zabierano do portu dla produkcji macicy perłowej. Obecnie można zaglądać do „brzucha” perłopława małymi aparatami rentgenowskimi. W roku 1920 Japończyk Mikimoto opracował sposób na zmuszanie perłopławów do produkcji jakże drogocennych klejnotów. Tak otrzymane perły już po dwóch latach mają wartość handlową. Natomiast na perły dorodne trzeba czekać minimum pięć lat. W oparciu o tę metodę rozwinęła się hodowla tzw. „sztucznych pereł” na skalę przemysłową. Sztuczne perły mają mniejszą wartość handlową, choć najczęściej są nieodróżnialne od pereł naturalnych.

Unikatem w skali światowej i kuriozum biologicznym jest tzw. „perła palatynacka” przechowywana w Muzeum w Monachium. Niezwykłość jej polega na tym, że jest ona w części biała z typowym połyskiem perłowym, a w części zupełnie czarna. Jest to piękny okaz, oprawiony między dwoma złotymi wężami wysadzanymi bogato diamentami.

Kolekcja Pearl

R36880PLD-J234409RPLD1B36223RPLD1AJJ34412RPLD1B

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej Kolekcji Pearl. Przejdź do kolekcji

 

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress