Wiedza

Platyna

Platyna to chemicznie obojętny metal przejściowy. Jest cenniejsza niż złoto. Jest rzadko występującym metalem. Wykorzystywana już była w Starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy został sprowadzony w 1750 roku przez Hiszpanów, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

Platyna… miękki metal natury

Platyna ma barwę białą z odcieniem szarawo-niebieskim oraz doskonały połysk metaliczny. Jest bardzo miękka i ciągliwa, daje się łatwo klepać i ciągnąć w cienkie druty. Jest kowalna i plastyczna. Jej ciężar właściwy wynosi 21,5 g/cm3. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. Jako dodatki stopowe do platyny mogą służyć tylko pallad, złoto, srebro, miedź i iryd. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości, złoto poprawia lejność, a srebro i miedź – własności mechaniczne i obniżają koszty.

Platyna w stanie czystym jest miękka. Z taką platyną bardzo łatwo pracować. Spawanie, lutowanie czy polerowanie nie sprawia większych trudności. Niestety jest za miękka, aby wytworzona z niej biżuteria była dostatecznie trwała. Dodatki stopowe do czystej platyny już w niewielkich ilościach poprawiają jej właściwości technologiczne, zwiększając przydatność do wykorzystania w złotnictwie. Poprawiają one jej wytrzymałość, twardość i dodają blasku.

Platyna w stanie wolnym występuje najczęściej jako stop z innymi podobnymi jej metalami (złoto, ruten, rod, pallad, osm, iryd). Największe znalezione samorodki platyny ważyły około 9,5 kg. Duże złoża tego metalu występują w Rosji, RPA, Kanadzie, Kolumbii i USA. Platynę, półprodukty czy gotowe wyroby do Polski najczęściej importuje się z Japonii i Niemiec. Innym źródłem zaopatrzenia w stopy platyny jest skupowany złom, rafinowany w kraju lub przetapiany samodzielnie przez złotników.

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress