Wiedza

Rubiny

Rubin jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych. Jego nazwa pochodzi z łacińskiego słowa „rubeus”. Oznacza ono kolor czerwony. Stosowany w jubilerstwie zdobi pięknie wygląd niejednej damy w postaci złotej czy srebrnej biżuterii. Może także lśnić na palcu naszej wybranki jako pierścionek zaręczynowy.

Rubiny… namiętność zaklęta w kolorze

Rubiny cenione są od wieków. Ze względu na swój kolor i rzadkość występowania – miały chronić ich właścicieli przed złem. Były symbolem ogromnej witalnej siły, dlatego też często wykorzystywano rubiny w talizmanach czy biżuterii (pierścionkach, kolczykach, obrączkach itp.).

Rubin symbolizuje miłość, wierność i ogromną namiętność. Z tego względu jest bardzo często wybierany przez zakochane osoby jako podarek dla wybranki w postaci pierścionka zaręczynowego.

Rubiny występują niemal we wszystkich odcieniach czerwieni. Szczególnie poszukiwane są kamienie wykazujące asteryzm (zjawisko optyczne, powodujące powstanie smug światła w kształcie gwiazdy), powodowany igiełkowatymi wrostkami rutylu, które należą do rzadkości. Do unikatów należą również kamienie wykazujące efekt „kociego oka”. Najbardziej poszukiwane są kryształy o barwie czerwonej z delikatnym niebieskim odcieniem (tzw. czerwień krwi gołębiej).

Rubiny charakteryzują się dużą twardością, ale niestety są bardzo kruche i należy uważać przy ich obróbce. Posiadają dużą wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych i wysoką temperaturę topienia. Szczególnie cenne i rzadko spotykane są przezroczyste odmiany. Jednak kamienie szlachetne, posiadające duże rozmiary i zarazem wysoką jakość są bardzo rzadkie. Rubiny cenione są w jubilerstwie prawie tak wysoko jak diamenty. Dlatego ceny biżuterii, w której są oprawione osiągają wysokie ceny, szczególnie rubiny gwiaździste.

Najcenniejszymi okazami są: 167-karatowy „Edwardes Ruby”, znajdujący się w Brytyjskim Muzeum w Londynie; 138,7-karatowy „Rosser-Reeves”, umiejscowiony w Muzeum Historii Nauk Przyrodniczych w Nowym Jorku; 100-karatowy „Gwiaździsy De Longa”, znajdujący się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.
Rubiny występują na Sri Lance, w Tajlandii, Pakistanie, Tanzanii, Kenii, Australii, Birmie i Afganistanie.

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress