Wiedza

Srebro

Srebro jest srebrzystobiałym metalem o największej przewodności elektrycznej i termicznej. Standardowym symbolem srebra jest Ag. Nazwa pochodzi od łacińskiego „argentum”. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt.

Srebro… zdrowy metal

Czyste srebro wysokiej jakości zawiera przynajmniej 99,9% tego metalu.  Srebro jest używane w oczyszczaniu wody, ponieważ powstrzymuje powstawanie bakterii. Jest wspaniałą alternatywą wobec silnych substancji chemicznych jak chlor i brom. Z racji swoich właściwości antybiotycznych używa się go do produkcji papieru używanego w medycynie. Największym producentem srebra w Europie jest Polska. Dzięki dolnośląskim złożom miedzi i srebra.

Już Hipokrates pisał o leczniczych zaletach srebra. Srebro jest również używane jako środek wybuchowy (piorunian srebra). Srebro najlepiej ze wszystkich metali odbija światło i jest najbielszym z metali. Kiedyś wierzono, że srebro może chronić od wilkołaków.

Srebro jest jednym z pierwszych metali znanych człowiekowi. Odkryto go ponad 5 tysięcy lat temu. Już od VI wieku p.n.e. Persowie używali srebra do produkcji monet. Srebro znajduje w dzisiejszych czasach wszelakie zastosowanie. Jest używane między innymi do wyrobu ozdób, biżuterii, sztućców, ale znajduje także zastosowanie w produkcji kontaktów elektrycznych, klisz filmowych, substancji dezynfekcyjnych, antybiotyków, plomb dentystycznych i baterii.

Srebro jest najlepszym z metali przewodnikiem ciepła i prądu elektrycznego.

W Australii używanie srebra jako ozdoby żywności jest nielegalne. Natomiast w Indiach jedne z dań zwanych Varak jest zdobione cienką warstwą srebra. Srebro można nawet spożyć, choć nie jest to zalecane. Jodek srebra jest używany do wywołania deszczu z chmur. Już w Biblijnej Księdze Stworzenia są wzmianki o srebrze i jest ono kojarzone z Księżycem. Srebro reprezentuje 25. rocznicę ślubu.

W antycznych Chinach zakładano dzieciom srebrne naszyjniki, aby odstraszyć złe duchy. Do roku 2007 odkryto na Ziemi 1 740 000 ton srebra. Częstotliwość występowania srebra w skorupie ziemskiej wynosi ok. 7*10−2 ppm (około 17 razy częściej niż złoto). W 2010 roku Meksyk został największym producentem srebra na świecie (128,6mln uncji – to 15% światowej rocznej produkcji). Kolejne miejsca zajmują Peru i Chiny.

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress