Wiedza

Szafiry

Szafiry to kamienie budzące od wieków wielką namiętność. Niegdyś pod nazwą szafir określano różne kamienie. W starożytności i w średniowieczu określano tak, np. lapis lazuli (skała metamorficzna, która powstała w wyniku przeobrażeń utworów węglanowych – wapieni i dolomitów – pod wpływem intruzji granitów, syenitów czy pegmatytów). Dopiero na początku XIX wieku uznano, że szafir wraz z rubinem są korundami (minerałami z grupy tlenków) o wartości i jakości jubilerskiej.

Szafiry… władcy klejnotów

Szafir to piękny kamień w jasno i ciemno-błękitnym kolorze. Poeci bardzo często porównywali go do toni morskich i do głębi ciemnoniebieskich oczu kobiecych. Najcenniejsze są szafiry o odcieniu bławatka. Barwy takie mają szafiry z Kaszmiru, Birmy i Tajlandii. Jaśniejsze szafiry pochodzą ze Sri Lanki, a te bardzo ciemne pozyskuje się w Australii. Szlachetne odmiany są przeźroczyste i mogą mieć rozmaite barwy: zielone, różowe, żółte i pomarańczowe. Swój kolor szafir zawdzięcza domieszce żelaza i tytanu. Korund czerwony bądź różowy nazywany jest rubinem, bezbarwny – leukoszafirem, a zabarwiony na niebiesko – szafirem, pomarańczowoczerwony to paparadża tzw. hiacynt, fioletowy to ametyst wschodni, fioletowo-niebieski to szafir kaszmirski, zielony – szmaragd wschodni, jasnoniebieski – akwamaryn wschodni.

Podstawowym składnikiem szafiru jest korund, tlenek glinu Al2O3. Jego twardość sięga 9 stopni w skali Mohsa (dziesięciostopniowa skala twardości minerałów charakteryzująca odporność na zarysowania materiałów twardszych przez materiały bardziej miękkie). A więc jest to bardzo twardy minerał, bardzo odporny na działanie czynników mechanicznych.

Szafir jest więc uniwersalnym lekarstwem przeciwko wszelkiej niedoli człowieka.

Szafir można nazwać „władcą i panem klejnotów”, bo w swych cudownych zaletach przerasta wszystkie inne. Ezoteryczna wiedza mówi, że szafir jest w stanie leczyć i uszczęśliwiać ludzi. Tkwi w nim ukryta tajemnica „magnum magisterium” (kamienia mądrości). Jest to najbardziej tajemniczy spośród wszystkich klejnotów. Tradycyjnie nazywany “kamieniem wiary i spokoju ducha” jest silnym kamieniem opiekuńczym. Daje on umiłowanie prawdy oraz zdolność do głębokiego przywiązania i wierności. Szafir zamyka w sobie wszystkie cnoty i ukryte moce będąc skarbnicą dobrodziejstw zdolną leczyć i uszczęśliwiać ludzi. Szafir jest magnum magisterium, kamieniem mądrości skrywającym w sobie tajemnice Prawdy.

Trwałość szafiru czyni go doskonałym klejnotem do noszenia na co dzień w pierścionkach, pierścieniach czy sygnetach. Szafir jest talizmanem zakochanych, dlatego też wiele par decyduje się na szafir jako centralny kamień w pierścionku zaręczynowym, stanowiący bardziej osobistą alternatywę dla diamentu.

Dla ludzi, których wysiłki zdążają w kierunku rozbudowy sił ducha, szafir będzie najwierniejszym przyjacielem i mądrym doradcą, gdyż daje on czystość myśli, polot, zdolność cudownej intuicji, bezinteresowność, pokorę, wytrwałość w dążeniu do celu i pogodę ducha. Szafir oglądany w blasku słońca daje asteryzm, czyli zjawisko sześciopromiennego blasku światła i działa podobnie, jak kształt sześcioramiennej gwiazdy lub sześciokąta.

Szafir pomaga zdobywać bogactwo i osiągać szczęście. Dlatego jest pomocą na drodze dobrobytu. Szafir jest kamieniem Jowisza (Guru) i dlatego jest talizmanem duchowych przywódców i mistrzów. Szafir noszony na piersi przez ludzi zdrowych pozwala im zachować siły i energię na bardzo długie lata. Usuwa także z naszej drogi wszelki chaos, złudzenia, niweluje trudności, rozprasza zwątpienia, daje zrozumienie, że zawieramy się we wszechobecnym boskim bycie, wiecznym i ponadczasowym.

Szafir przykładany na chore miejsce często szarzeje i wtedy należy go wystawić na działanie promieni słonecznych aż odzyska swój blask.

Kamień ten przyniesie szczęście i powodzenie życiowe ludziom urodzonym w znaku Byka, Panny, Wagi, Strzelca, Wodnika oraz Ryb. Według astrologii najlepszym kamieniem dla osób spod znaku Byka, Panny i Ryb będzie szafir błękitny; dla Wagi szafir błękitny i gwiaździsty; dla Strzelca szafir ciemnoniebieski; dla Wodnika szafir jasnobłękitny.

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress