Wiedza

Szmaragdy

Nazwa szmaragd pochodzi z języka greckiego „smaragdos”, a także łacińskiego „smaragdus”, co oznacza zielony. Odcień szmaragdu jest na tyle unikalny, że nadano mu specjalną nazwę: szmaragdowy. Substancja barwiąca szmaragd to chrom, dlatego inne kamienie zabarwione na zielono, np. wanadem powinno nazywać się zielonymi berylami, nie zaś szmaragdami. Barwa szmaragdu odporna jest na działanie temperatury i światła, zaś rozdział barwy często bywa nierównomierny.

Szamragdy… rajskie ogrody

Spośród wszystkich odmian berylu (minerału należącego do grupy krzemianów pierścieniowych) szmaragd ceniony jest najwyżej pośród znawców tego kamienia ze względu na głębię zieleni szmaragdu.

Szmaragdy powstały w warstwach magmy pod dużym ciśnieniem na skutek przenikania pierwiastków do skał ulegających przeobrażeniom. Wydobywa się je niemal wyłącznie ze skały macierzystej, gdzie występują pod postacią żył i wrostów.

Przeźroczyste szmaragdy zdarzają się tylko wśród kamieni najwyższej jakości. Zmętnienia powstałe na skutek inkluzji nie są uważane za wadę, jeśli oczywiście nie są zbyt liczne. Zieleń szmaragdów jest unikatowa, a bogactwo inkluzji zwanych ogólnie z języka francuskiego “le jardin”, czyli ogród, podkreśla piękno natury. Nazwa ta się wzięła od występujących w szmaragdzie skupisk wtrąceń. Drobniejsze wtrącenia tworzą nieraz smugi i welony, przenikające kryształ w różnych kierunkach.

Duże ciemnozielone szmaragdy pozbawione wtrąceń i zmętnień są cenione najwyżej, wyżej nawet niż brylanty, uzyskując wyższą wartość.

W szmaragdzie zazwyczaj występują wrostki i kanaliki, pomocne przy odróżnianiu szmaragdów od innych kamieni lub syntetyków.

Szmaragd posiada rozliczne zalety lecznicze a także dodatnio wpływa na psychikę i rozwój duchowy człowieka. Poprawia nasze fizyczne samopoczucie i rozszerza zdolność poznawania, która pogłębia miłość naszego serca i zapewnia większy dobrobyt.

Szmaragd jest kamieniem niosącym kosmiczną energię Wenus, czyli energię miłości i piękna oraz harmonii.  Łączy nas z siłami przyrody i pozwala przeżyć jej piękno w całej jego głębi. Zielone światło szmaragdu daje spokój sercu i miłość. Szmaragd regeneruje ciało i duszę, co przekłada się na zdrowie, miłość i harmonię, pomagając uwolnić się od słabości i ułomności natury ludzkiej.
 
W dawnych czasach szmaragd był uważany za króla kamieni szlachetnych. Ten najcenniejszy z beryli, znajdowany był w grobowcach faraonów. Odkryto go również w Pompejach i Herkulanum. Wzmianki o nim można też znaleźć w Starym i Nowym Testamencie. Szmaragdy można oglądać w niezliczonych skarbcach świata.

Najstarsze kopalnie tych niezwykłych zielonych kamieni znajdują się w Górnym Egipcie i są to słynne “Kopalnie Kleopatry”. Kolumbijskie kamienie osiągają na rynkach jubilerskich astronomiczne ceny. Choć znane są dzisiaj wystąpienia szmaragdów z wielu innych miejsc na świecie, to te kolumbijskie nadal są najwyżej cenione.
W Europie najlepszej jakości kamienie znajdowano w Habachtal w Alpach Austriackich. Złoże to już zostało wyczerpane i ma już dziś tylko znaczenie historyczne i stanowi rezerwat geologiczny. Szmaragdy z Zambii posiadają piękną głęboką barwę, niekiedy z błękitnym zabarwieniem i cechują się nielicznymi inkluzjami. Kopalnia Sandawana w Zimbabwe dostarcza pięknych szmaragdów, lecz rzadko przekraczają one 1 karat. Średnie i dobre szmaragdy wydobywane są w brazylijskich kopalniach na terytorium Nova Era. Trafiają się pośród nich też i piękne okazy. Inne miejsca występowania to Afganistan (kopalnia Panjshir), Madagaskar, Pakistan, Nigeria i Rosja.

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress