Wiedza

Tanzanity

Tanzanit to rzadko występujący, wspaniały materiał jubilerski o niepowtarzalnej barwie, który stał się już klasyką elegancji. Tanzanit zyskał sławę dzięki Lizz Taylor i firmie Tiffany. Tanzanit to kamień nie mniej cenny niż diament, zaś ceny tanzanitów wysokiej jakości przewyższają ceny brylantów. Barwa tanzanitu jest jedną z najbardziej osobliwych wśród kamieni szlachetnych dostępnych obecnie na rynku jubilerskim. Symbolizuje nieskazitelność i wytworną elegancję.

Tanzanity… tajemnice Masajów

Pierwszy tanzanit został wydobyty w 1967 roku. Wyglądem przypomina szafir i jest aż 1000 krotnie rzadszy od diamentu, a jego złoża znajdują się w jednym miejscu na kuli ziemskiej – w Tanzanii. Wszystko to czyni inwestycję w tanzanity pozornie idealną…

Tanzanit jest ozdobną odmianą zoizytu. Jak wskazuje nazwa wydobywa się go w Tanzanii. Uważa się, że pierwszy okaz, powstały z podgrzania zwykłego zoizytu podczas pożaru traw, wydobyły plemiona Masajów ze wzgórz Miralani w południowej Afryce.

Początkowo temu niezwykłemu odkryciu nadano nazwę blue zoisite, co było jednak zbyt podobne do angielskiego suicide, więc firma Tiffany, która wprowadziła kamień na rynek jubilerski w 1969, zaproponowała nazwę handlową tanganit i przez 10 lat miała wyłączność w jego sprzedaży.

Tiffany promowała tanzanit na symbol elegancji i nieskazitelności, komponując go z białym złotem i diamentami. Kamień nosiła Elizabeth Taylor, do dziś jest bardzo popularny wśród gwiazd hollywood, noszą go między innymi Angelina Jolie i Teri Hatcher.

W zależności od tego pod jakim kątem patrzymy na dany okaz tanzanitu, widoczne są trzy różne barwy: niebieska, fioletowa bądź jasnożółta do zielonej. Zjawisko to nazywane jest trichroizmem i znacznie podnosi wartość tanzanitu.

Barwa kamienia zmienia się także w zależności od światła – w świetle dziennym jest niebieska, a w sztucznym- fioletowa. Natomiast podgrzanie do ok. 600 stopni Celsjusza wydobywa z tanzanitu mocny, niebieski odcień. Wadą tanzanitu jest kruchość (6,5 – 7 w skali twardości Mohsa). O tanzanicie można również wyczytać w wielu źródłach, iż leczy zaburzenia psychiczne i wzmacnia serce, a American Gem Trade Association na oficjalnej Birthstone List rekomenduje go jako kamień dla urodzonych w grudniu.

Kolekcja Iris

23326RTZD1L32963RTZD2B37553RTZD1AJJ

R28244TZDW

 

 

 

 Zapraszamy do obejrzenia naszej Kolekcji Iris. Przejdź do kolekcji

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress