Wiedza

Złoto

Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem. Jest najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Symbol złota Au pochodzi od łacińskiego słowa „aurora”, co oznacza jutrzenka, zorza polarna.

 

Złoto… gorączka świata

Złoto to trwałość, bezpieczeństwo i niezmienność. Czyste złoto posiada jasnożółty kolor i wyraźny połysk, który nie utlenia się w wodzie ani w powietrzu. Za wyjątkiem gazów szlachetnych złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.

Złoto występuje jako samorodki lub ziarna w skałach, żyłach i osadach aluwialnych. Mniej powszechnie występuje jako związki złota, zazwyczaj z tellurem. Szacuje się, że do 2009 roku, w całej historii zostało wydobytych 165 tysięcy ton złota. Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% zużywana w jubilerstwie, w 40% w w różnych inwestycjach, a 10% w zastosowaniach przemysłowych.

Złoto to jeden z najcenniejszych i najbardziej pożądanych na świecie kruszców. Największy samorodek złota został odnaleziony w Chile, w 1951 roku i ważył 153 kg. W 1869 roku w Australii znaleziono kolejny. Nazwany został Welcome Stranger. Ważył 74 kilo, a jego wymiary to 61×31 cm. Największa złota moneta – w liczbie pięciu sztuk – została wybita przez Kanadyjska Mennicę Królewską w 2007 roku. W jej skład wchodzi czyste złoto o próbie 999,99/1000. Gigantyczna moneta waży 100kg i warta jest 2,5mln euro.

Złoto w swej czystej postaci zawiera również największy dotychczasowy wyrób ze złota. Jest nim sarkofag Tutenchamona. A konkretnie trumna Tutenchamona. Sarkofag bowiem składa się z trzech trumien i tylko ta ostatnia, wewnętrzna wykonana jest z czystego złota. Cudowny wyrób waży 110 kg. Złoto zdobiło również ściany sarkofagu, a wewnątrz trumny na bandażach znaleziona została maska wykonana z arkuszy złotej blachy, inkrustowana drogimi kamieniami. Odkrywcą grobowca był Howard Carter.

Kolekcje Aren'art forever

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress